Kugiel pochodzi z okolic Ostrołęki, pierwotnie było to danie żydowskie. Z biegiem czasu został gruntownie zmodyfikowany przez biedną część społeczeństwa i rozprzestrzenił się po kraju ulegając regionalnym smakom. Ja osobiście pierwszy raz jadłem kugiel zrobiony w woj. świętokrzyskim i nadal jestem pod wielkim wrażeniem tego smaku.
Dzisiaj opiszę Wam jak zrobić takie danie w domu.
Potrzebujecie:
5 kg ziemniaków
1 kg żeberek
2 jajka
1 cebula
1/2 szklanki mleka
pół szklanki mąki
olej
sól
pieprz
kminek
majeranek
Rozpocznijcie od obrania ziemniaków i cebuli, dzięki przygotowaniu produktów, będziecie mogli w miarę szybko wstawić kugiel do pieczenia by wam nie zszarzał. Żeberka pokrójcie w paski, po kostce. Posólcie i przyprószcie pieprzem. Podsmażcie żeberka na patelni i wrzućcie je do garnka, przykryjcie pokrywką. Dzięki temu za szybko wam nie ostygną.
Ziemniaki musicie zetrzeć na tarce i je odsączyć przy użyciu zwykłej ścierki kuchennej. Ja osobiście używam sokowirówki, jest łatwiej i szybciej. Sok po odsączeniu odstawcie na chwilę by odstał. Do ziemniaków dodajcie dwa jajka, startą cebulę, mleko,mąkę, 1,5 łyżki soli, pół łyżeczki pieprzu, pół łyżeczki kminku i tyle samo majeranku. Z miski z sokiem odlejcie ostrożnie dwie trzecie soku, resztę razem ze skrobią, dodajcie do ziemniaków. Wszystko razem wymieszajcie dokładnie.
Blachę do pieczenia, posmarujcie tłuszczem po smażeniu żeberek. Wlejcie masę do blachy i powciskajcie żeberka w ciasto, tak by je lekko przykryć.
Pieczcie w temperaturze 170 stopni przez około 1,5 do 2 godzin.
Mam nadzieję, że tak jak mnie i Wam posmakuje.
Smacznego!
Kugiel pochodzi z okolic Radomska a dokładnie z małego miasteczka Przedborza.
OdpowiedzUsuńZgadza się z Przedborza lub Czermna.Kugiel piecze się po wyjęciu chleba w piecach piekarniczych ,tradycyjnych nawet do 20 godz w żeliwnych naczyniach .Dlatego tylko taki jest prawdziwy kugiel.
OdpowiedzUsuń